Sekundaarsektor

Sekundaarsektor – töötlev tööstus, ehitus, elekter

Läänemaa sekundaarsektori ettevõtete poolt teeniti 2015. aastal 39% kogu müügitulust.

Enim tulu teenis  ligi 1400 töötajaga töötlev tööstus.

  • tekstiilitööstuses tegutseb 16 ettevõtet, andes tööd 363 töötajale. Suurim tööandja on Haapsalus asuv PVMP-Ex OÜ 243 töötajaga (2014), mis on „Nurme Vabriku“ ja „Freeware“ kaubamärgi omanik, jätkates Haapsalus 19. sajandi viimasel kümnendil alguse saanud kangaste ja valmisriiete tööstusliku tootmise traditsioone ;
  • saematerjali tootmise ja puidutöötlusega tegeleb Läänemaal 22 ettevõtet, andes tööd 339 töötajale. Suurimaks tööandjaks on 157 töötajaga (2014) Haapsalu Uksetehas AS. Ettevõte tegeleb sise- ja välisuste, kahes suunas avanevate puit- ja puit-alumiiniumakende tootmisega. Ettvõttele kuuluv liimpuidutehas garanteerib akna- ja uksetootmisele kvaliteetse ja sobiva toorme.
  • toiduainetetööstuses tegutseb 9 ettevõtet, andes tööd 238 töötajale. Suurim tööandja on Lääne-Nigula vallas Kirimäe külas asuv 155 töötajaga(2014) Rannarootsi Lihatööstus AS. Ettevõtte mitmekesisesse tootevalikusse kuuluvate klassikaliste ja tuntud lihatoodete kõrvale lisandub igal aastal ka Eesti turul esmakordselt esitletavaid uudiseid, mis samuti endale kiiresti austajad leiavad.
  • metallitööstusega tegeleb 16 ettevõtet, andes tööd 127 töötajale Suurim ettevõte on Hanila vallas Kõmsi külas asuv 68 töötajaga K.Met, mille traattoodete tootmise ajalugu on juba 50 aastat pikk. Traattoodetele on lisandunud roostevabast terasest tooted, toru ja lehtmetalli töötlemine ning pulbervärvimine. Toodetakse näiteks grillreste, kontei-nereid, traatkorve, kaupluste sisustust, mööblikomponente.
  • mööblitööstuses tegutseb 9 ettevõtet, andes tööd 111 töötajale. Suurimad tööandjad on Ridala vallas Nõmme külas tegutsev 46 töötajaga Helland Baltic OÜ. Kaasaegsete arvutijuhtimisega oluliselt tööprotsesse kiirendavate tööpinkide abil toodetakse toole, tugitoole, diivaneid ja laudu. Helland Baltic OÜ omanikfirma Helland Møbler AS on üks Norra juhtivaid mööblitootjaid ja tegutseb lepingulisel mööbliturul (avaliku sektori tellimustööd).
  • plastitööstuses tegutseb 4 ettevõtet, andes tööd 104 töötajale. Suurim tööandja on Lääne-Nigula vallas Taebla alevikus tegutsev 67 töötajaga Cipax Eesti AS. 
  • mittemetalsetest mineraalidest toodete tootmisega tegeleb 7 ettevõtet, andes tööd 74 töötajale. suurimad ettevõtted on turvaklaasist tooteid valmistav 31 töötajaga AS Pal-Klaas Palivere külas Lääne-Nigula vallas ja Lihula linnas tegutsev 31 töötajaga ehitussegusid tootev Uninaks AS;
  • elektroonikatööstuses tegutseb 5 ettevõtet, andes tööd 70 töötajale. Suurimaks tööandjaks on Paliveres asuv 51 töötajaga Tradex AS.

Töötleva tööstuse ettevõtete müügitulust 40-99% moodustab reeglina eksport. Vaid toiduainetetööstus eksportis 4% toodangust, kuid ekspordi maht on siin kindlasti kasvuteel.

Lisaks töötlevale tööstusele on sekundaarsektori ettevõtetest Läänemaal nii  hõivatute arvukuse, tulu kui hõive poolest märkimisväärne ehitussektor, kus 2014. aastal tegutses 147 äriettevõtet, mis andsid tööd 504 inimesele ja teenisid müügitulu 28,7 miljonit eurot. Sektoris olid esindatud hoonete ehitus, rajatiste ehitus ja eriehitustööd nagu elamute ja mitteeluhoonete ehitus, hoonestusprojektide arendus, teede ja kiirteede ehitus.

Silmapaistvad sekundaarsektori ettevõtted on  elektrijaotusega tegelev Imatra Elekter AS ja veevarustusega tegelev AS Haapsalu Veevärk.

Lisaks eelpool nimetatutele tegutsevad ettevõtted veel trükitööstuses ja lõbusõidupaatide tootmise valdkondades, kuid hõive ja käive pole neis valdkondades veel märkimisväärne.

 

Olulisemad töötleva tööstuse ettevõtted

NimiTootedKoduleht
Haapsalu Uksetehase ASErinevad avatäitedwww.uksetehas.ee
PVMP-Ex OÜ Riietuswww.nurmevabrik.ee
Tene Kaubandus OÜ Puitmajadwww.tenekaubandus.ee
Pal-Klaas ASTurvaklaaswww.pal-klaas.ee
K.MET ASMetalltooted www.kmet.ee
Narma LV ASVaibadwww.narma.ee
Maag Lihatööstus ASLihatooted www.maag.ee
Linnamäe LihatööstusLihatooted www.linnamae.ee
Dinoxo OÜMööbel, mänguasjad www.dinoxo.ee
Hapval ASMööbelwww.hapval.ee
Cipax Eesti ASPlasttootedwww.cipax.ee
Kvaliteetaken OÜPlastist uksed ja aknadwww.kvaliteetaken.ee
Nordic Lumber ASImmutatud puit www.kestvuspuit.ee
Tradex ASElektroonikawww.tradex.ee
Uninaks ASehitussegud, -mördid www.uninaks.ee

Olulisemad ehitusettevõtted

NimiValdkondKoduleht
Lääne Teed OÜTeede remont, ehitus, hoolduswww.yle.ee/laeaene-teed-oue
Movek Grupp OÜSoojuspumbasüsteemide ehitus www.movekgrupp.com
Lihula Maaparandus ASMaaparandusest teedeehituseni www.freewebs.com/lihula-maaparandus
A&T Elekter OÜVäike-elektritöödest valveseadmeteni www.atelekter.ee
Rannavesi Ehitus OÜÜldehituswww.rannavesi.ee
Hr. Aare Hirv OÜMulla- ja kaevetöödwww.hirved.ee
Autel Büroo OÜElektriinstallatsioonidwww.autel.ee
Scalewireless OÜTelekomkaablite paigalduswww.s497441652.online.de/scalewireless_com
Mentor-T OÜTorusüsteemide ehituswww.mentort.ee